Typy bytových Jader

Co je to bytové jádro?

Bytovým jádrem je označován ve stavební praxi prefabrikovaný komplet sanitárně hygienického zařízení, který byl používán při výstavbě panelových bytových domů. Jedná se v podstatě o hotový výrobek, který byl zamontován při výstavbě do připravené dispozice domu.

Bytová jádra byla vyráběna ve specializovaných podnicích v období 1958 - 1990. Celkem je v naší republice výrobně evidováno a zabudováno kolem 1,18 mil. bytových jader.

Konstrukční typy bytových jader
Bytová jádra byla vyráběna ve dvou konstrukčních variantách. Rozšířenější variantou (cca 95% trhu) jsou bytová jádra vyrobená jako tzv. lehká prefabrikace. Stěny kompletu byly sestavovány z polystyrenových desek, dřevěného rámu a na opláštění byl ve značné míře používán umakart. Podlahu tvořily u sektorových typů dřevotřískové desky opatřené nášlapnou vrstvou z PVC . Některé typy byly dodávány rovněž s podhledovou konstrukcí a tu tvořily tenké, rovněž umakartové desky. Druhou, méně rozšířenou variantou, jsou bytová jádra železobetonová (cca 5% trhu). Ta byla vyráběna jako stavebnicová (bez podlahy a stropu) a jako kompaktní monobloky (včetně podlahy a stropu). Výhodou těchto jader je nesporně delší životnost a zásadní nevýhodou je značná váha oproti jádrům lehké prefabrikace. U obou typů je shodné sanitární vybavení ve formě toho základního - vana(popř. sprchový kout),umyvadlo a klozetová mísa.

Typy bytového jádra:

H+ kk H+KK

Tento typ jader se vyskytuje velice často ve starší cihlové zástavbě a poměrné zastoupení má i v panelových domech. Na zadní stěně bytového jádra je zavěšená kuchyňská linka, zde je potřeba počítat s tlouštkou stěny 100mm, jelikož zde budou zabudovány veškeré přívody vody a odpadní potrubí. Ostatní příčky budou 50 nebo 75mm, záleží na konkrétním uspořádání koupelnového vybavení.

F + kk F+KK

V podstatě stejná konstrukce jako u typu H, kromě přední příčky se zárubněmi, která je zděná, nebo z panelu (zde je možné při rekonstrukci částečně ušetřit). Ve většině případů se nejedná o nosnou příčku, takže ani zde by neměl být problém s jejím modifikováním. Ostatní příčky jsou umakartové nebo dřevotřískové.

T T

Jádro je vsazeno mezi 3 panelové stěny, což může být značně limitující v ohledu na velikost nové koupelny. Pokud nelze posouvat některou z panelových příček, tak je možné pouze posunout čelní příčku na úkor chodby. Zde se jako nejpraktičtější nabízí varianta spojené koupelny s WC. Výhodou tohoto řešení bývají nižší náklady na materiál hrubé stavby.

E E

Často se vyskytuje ve větších panelových bytech, kde jádro sousedí s velkou předsíní čtvercového půdorysu. V takových bytech je možné postavit velkou praktickou koupelnu téměř bez kompromisů. Jsme zde limitováni pouze jednou panelovou stěnou, což nabízí slušnný počet variant, jak nové jádro navrhnout.


Existují samozřejmě i jiné typy bytových jader, pokud jste v tomto článku váš typ nenašli, jsem přesvědčen, že i na základě představení těchto čtyř základních modelů si dokážete jednoduše odvodit možnosti rekonstrukce právě toho vašeho jádra. Příště se už vrhneme na návrhy rekonstrukce.

 

 

 

 

„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich